A book publisher has fixed costs of $380,000 and variable costs per book of $9.0
ID: 417371 • Letter: A
Question
A book publisher has fixed costs of $380,000 and variable costs per book of $9.00. The book sells for $23.00 per copy.
a. How many books must be sold to break even? (Roundup your answer to the next whole number.)
b. If the fixed cost increased, would the new break-even point be higher or lower? Higher Lower It would remain the same There is insufficient information to answer this question
c. If the variable cost per unit decreased, would the new break-even point be higher or lower? Higher Lower It would remain the same There is insufficient info
Explanation / Answer
Fixed cost = $380000
Variable cost = $9 per book
Revenue = $23 per copy
a) Break even point = Fixed cost / (Revenue - Variable cost)
= 380000/(23-9)
= 380000/14
= 27143 books
So 27143 books must be sold to break even
b) If the fixed cost increases the new break even point would be higher.
C) If the variable cost per unit decreases the break even point would be lower.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.