The Greene Daisy Offers a spring tune-up service for power lawn mowers at a pric
ID: 414714 • Letter: T
Question
The Greene Daisy Offers a spring tune-up service for power lawn mowers at a price of $24.95. Labor and supplies cost and average of $10 per tune-up, and overhead charged to the operation is $5000 a month. Determine: A) The monthly volume needed to break even. B) The profit that would result if 375 tune-ups are performed per month. The Greene Daisy Offers a spring tune-up service for power lawn mowers at a price of $24.95. Labor and supplies cost and average of $10 per tune-up, and overhead charged to the operation is $5000 a month. Determine: A) The monthly volume needed to break even. B) The profit that would result if 375 tune-ups are performed per month. Determine: A) The monthly volume needed to break even. B) The profit that would result if 375 tune-ups are performed per month.Explanation / Answer
Sales price (SP) = $24.95
Variable cost (VC) = $10 per tune up
Fixed cost (FC) = $5000
A) Break even point = FC / (SP-VC) = 5000/(24.95-10) = 5000/14.95 = 334.45 or rounded to 334 tune-ups
So the volume needed to break even is 334 tune-ups
B) If the volume of output(Q) = 375 tune-ups,
Profit = Q(SP-VC) - FC
= 375(24.95-10) - 5000
= (375 x 14.95) - 5000
= 5606.25 - 5000
= 606.25
So the profit would be $606.25
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.