Durable Manufacturing Company wants to introduce a new product. The company esti
ID: 407404 • Letter: D
Question
Durable Manufacturing Company wants to introduce a new product. The company estimates that the variable costs would be $8 and the fixed costs would be $70,000.
a) IF the selling price is $20, what is the break-even point?
b) IF the selling price is set at $18, the company expects to sell 15,000 units. What would be the total profit for this alternative?
c) A foreign firm has offered to produce the product at $10 per unit. If the selling price is to be set at $20, what would be the breakeven point between the decision to make or buy?
Explanation / Answer
A
Fixed cost = $ 70,000
Variable cost = $ 8
Selling price = $ 20
Break even = Fixed cost / Selling price - variable cost
Break even = 70000 / 20 - 8
Break even = 5833 units
B
Selling price = $18
Estimated sales = 15000 units
Contribution to profit = total revenue - total cost
Contribution to profit = 18*(15000) - { 70000 + 8*(15000)}
Contribution to profit = $80000
Please submit another question for part C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.