There is only one copying machine in the student lounge of the business school.
ID: 405863 • Letter: T
Question
There is only one copying machine in the student lounge of the business school. Students arrive at the rate of lambda = 45 per hour (according to a Poisson distribution). Copying takes an average of 45 seconds, or mu = 80 per hour (according to an exponential distribution). The percentage of time the machine is used = 56 percent (round your response to the nearest whole number). The average length of the queue = 0.72 students (round your response to two decimal places). The average number of students in the system = students (round your response to two decimal places).Explanation / Answer
Average number of students in the system =
= 45 / (80-45)
= 1.2857 students
/(-)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.