Lindsay Electronics, a small manufacturer of electronic of research equipment, h
ID: 405406 • Letter: L
Question
Lindsay Electronics, a small manufacturer of electronic of research equipment, has approximately 7,000 items in its inventory and has hired Joan Blasco-Paul to manage its inverntory. Joan has determined that 10% of the items in inventory are A items, 35% are B items, and 55% are C items. She would like to set up a system in which all A items are counted monthly (every 20 working days), all B items are counted quarterly (every 60 working days), and all C items are counted semiannually (every 120 working days). How many items need to be counted each day?
Explanation / Answer
A items are 0.1 * 7000 = 700
B items are 0.35 * 7000 = 2450
C Items are 0.55 * 700 = 3850
Units to be counted everyday are 700/20 + 2450/60 + 3850/120 = 107.92 or 108 items
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.