The owner of Genuine Reproductions (GR), a company that manufactures reproductio
ID: 405260 • Letter: T
Question
The owner of Genuine Reproductions (GR), a company that manufactures reproduction furniture, is interested in measuring inventory effectiveness. Last year the cost of goods sold at GR was $4,500,000. The average inventory in dollars was $500,000. GR plans on increasing next year%u2019s sales by 10 percent while maintaining its same average inventory in dollars of $500,000.
a. Calculate the expected inventory turnover for next year.
b. Calculate the expected weeks of supply.
I calculated 9.9 or 10 turnovers for a. (4,500,000 x .10 + 4,500,000, then divided by 500,000 inventory.)
for b, im not sure how to go about it.
Explanation / Answer
a. Next year, cost of goods sold = 4,500,000*(1+10%)= 4950000
expected inventory turnover = COGS/average inventory = 4950000/500,000 = 9.90
b. expected weeks of supply= number of weeks per year/inventory turnover = 52/9.9 = 5.25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.