A restaurant has seven tables and only serves patrons with reservations. If more
ID: 405033 • Letter: A
Question
A restaurant has seven tables and only serves patrons with reservations. If more customers with reservations show up than the number of available tables, the restaurant incurs a cost of $145 associated with customer ill will and lost future business. Each empty table costs the restaurant $100 in lost profits. Historical records related to no shows indicate the following. What is the expected value of perfect information?
Number of No Shows
Explanation / Answer
for 0 --> 0.2*100 + 0.8*145 = $136
for 1 --> 0.3*100 + 0.7*145 = $ 131.5
for 2 --> 0.4*100 + 0.6*145 = $127
for 3 --> 0.1*100 + 0.9*145 = $141.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.