Tune Football Helmets Company is considering changing its current inventory cont
ID: 403312 • Letter: T
Question
Tune Football Helmets Company is considering changing its current inventory control system for football helmets. The information regarding the helmets is given below.
Demand = 200 units/week
Lead time = 2 weeks
Order cost = $60/order
Unit cost = $20
Carrying charge rate = 0.075
Desired service level = 90%
Inventory Position (IP) = 450
Standard deviation of weekly demand = 40
Number of weeks per year = 52
Compute T and M for a fixed period inventory system model with and without safety stock. Explain how this system would operate.
Explanation / Answer
D = Annual demand (units)=52week*200unit/week =10400
S = Cost per order ($) =$60
C = Cost per unit ($) =$20
I = Holding cost (%)=0.075
H = Holding cost ($) = I*C = 0.075*20=$1.50
LT = Lead Time = 2 week
Std Dev = Sigma = 40
Desired service Level 90%.
SO Z Value for 90% Confidence level from z-table is =NORMSINV(90%) = 1.2816
Inventory Position(IP)= 450
So EOQ = Sqrt(2*D*S/H)
= Sqrt(2*10400*60/1.5)
= 912.14 say 913 units
M = %u03BC + z*%u03C3
where %u03BC = the mean demand during the review period plus the lead-time period = 200+2*200 = 600 units
%u03C3 = the standard deviation of demand = 40 unit
z = the number of standard deviations necessary to obtain the acceptable stockout probability = 1.2816
SO M = 600+1.2816*40 = 651.26 or 651 units
Review period (T):Ordering decision rule : Place an order every (T) period where Order Qty at time t is Q= M-IP where IP is inv position at time t
SO Q = M-IP = 651-450 = 251 units
So No of order = 10400/251 = 41.4 say 42
So One order is placed every 52/42 = 1.25 weeks=T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.