Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A.) An industrial plant needs to make 150,000 parts per month to meet demand. Ea

ID: 401356 • Letter: A

Question

A.) An industrial plant needs to make 150,000 parts per month to meet demand. Each mont contains 20 working days, each of which allows for 3 seperate 8 hour shifts. If a worker can produce 10 parts per hour, how many workers will be needed on each shift? B.) An industrial plant needs to make 150,000 parts per month to meet demand. Each month contains 20 working days, each of which allows for 3 separate 8 hour shifts. If material costs $15/part, capital costs are $125,000 and labor costs are $12.50/hr, what is the multifactor productivity of the plant from part A? PLEASE SHOW THE WORK. THANK YOU IN ADVANCE. :)

Explanation / Answer

A) 20 days 3 shift/day= 60 shift/month n workers per shift n*60*10*8=150000 n=31.25== 32 worker/shift B) material cost= 15*150000=$2250000 capital costs are $125,000 labor costs are =$12.50/hr*8*3*20*32=$192000 multifactor productivity = 150000*cost of per part/(2250000+125,000+192000)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote