7) Illiteracy y and poor diets have been known to cost countries up to what perc
ID: 399605 • Letter: 7
Question
7) Illiteracy y and poor diets have been known to cost countries up to what percent of their productivity? A)2% B)5% C)10% D)20% E)50% 8) The Dulac Box plant works two 8-hour shifts each day. In the past, 500 cypress packing boxes were produced by the end of each day. The use of new technology has enabled them to increase productivity by 30%. Productivity is now approximately: A) 32.5 boxes/hr. B) 40.6 boxes/hr. C) 62.5 boxes/hr. D) 81.25 boxes/hr. E) 300 boxes/hr. 9) Which of the following nets the largest productivity improvement? A) increase output 15% B) decrease input 15% C) increase both output and input by 5% D) increase output 10% decrease input 3% E) decrease input 10%, increase output 3% 10) Three commonly used productivity variables are: A) quality, external elements, and precise units of measure B) labor, capital, and management. C) technology, raw materials, and labor. D) education, diet, and social overhead. E) quality, efficiency, and low cost. 11) A cleaning company uses $10 of chemicals, $40 of labor, and $5 of misc. expenses for each house it cleans. After some quality complaints, the company has decided to increase its use of chemicals by 50%. By what percentage has multifactor productivity fallen? A) 0% B) 8.3% C) 25% D)50% E) 16.7% 12) Multinational organizations can shop from country to country and cut costs through: A) lower wage scales. B) lower indirect costs C) less stringent regulations. D) lower taxes and tariffs. E) all of the above.Explanation / Answer
PLEASE FIND BELOW ANSWERS TO QUESTION NUMBERS 8 , 9 , 10 AND 11 :
8)Initial quantity of boxes produced = 500
Increase in productivity = 30%
Quantity of boxes produced after productivity increase per day = 500 x 1.3 = 650
Number of hours available in a day = 2 x 8 = 16 hours
Therefore , new productivity = 650 /16 = 40.6 boxes/ hour
ANSWER : B ) 40.6 BOXES / HOUR
Current input = 100.N1 , Current output = 100.N2
Current productivity = 100.n2/100.n1 = N2/N1
Productivity with increase in output by 15% = 115N2/100N1 = 1.15 N2/N1
Productivity with decrease in input by 15% = 100N2/ 85N1 = 1.176.N2/N1
Productivity with increase both output and input by 5% = 115.N2/115.N1 = N2/N1
Productivity with increase output 10% , decrease input 3% = 110.N2/97.N1 = 1.134.N2/N1
Productivity with decrease input 10% and increase output 3% = 103.N2/90N1 = 1.14N2/N1
The highest productivity value is 1.176.N2/N1 . Therefore answer is “ B ) DECREASE INPUT 15%”
= Chemical + Labour + Miscellaneous
= $10+ $40 + $5
= $55
Revised cost of chemicals after increase its expenses by 50% +$10 x 1.5 = $15
Revised total cost
= $15 + $40 + $5
= $60
Let output = N
Therefore,
Initial Multifactor productivity = N / $55
Revised Multifactor productivity = N/$60
Percentage change in Multifactor productivity
= ( Revised multifactor productivity – Initial Multifactor productivity )/ Initial multifactor productivity x 100
= ( N/60 – N/55)/ N/55 X 100
= ( - 5/ ( 55 X 60)) / ( 1/55) X 100
= ( - 5/60 ) X 100
= - 8.33 %
MULTIFACTOR PRODUCTIVITY HAS FALLEN BY 8.3%
ANSWER : B ) 40.6 BOXES / HOUR
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.