Amy has started her own company, Amy Shirts, which makes Custom Embroidered Logo
ID: 397412 • Letter: A
Question
Amy has started her own company, Amy Shirts, which makes Custom Embroidered Logo polo shirts for special orders. Since she has just begun this operation, she rents the equipment from a local shop when necessary. The cost of using the equipment is $630. The materials used in one shirt cost $10, while the labor cost is $6 per shirt. Amy can sell these shirts for $25 each.
1.) How many shirts must Amy sell to break even?
2.) What is the total revenue for breaking even?
3.) How many shirts must Amy sell to make a profit of $225?
4.) What is the total revenue for making a profit of $225?
Explanation / Answer
Given, Fixed cost, FC = $630
Revenue, R = $25 per shirt
V = variable cost per unit = material cost + labor cost = $10+$6 = $16
1.Break-even point, QBEP = FC/(R-v)
Hence QBEP = 630/ (25-16) = 70 units
2. Total revenue for breaking even= Rx QBEP = 25 x 70 = $1750
3. Q needed to generate specified profit = (P+FC)/(R-v)
Given Profit, P = $225
Hence Q = (225 + 630)/ (25-16) = 95 units
4. Total revenue for making $225 profit = Q x R = 95 x 25 = $2375
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.