Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Wilson Publishing Company produces books for the retail market. Demand for a cur

ID: 394333 • Letter: W

Question

Wilson Publishing Company produces books for the retail market. Demand for a current book is expected to occur at a constant annual rate of 7,200 copies. The cost of one copy of the book is $14.50. The holding cost is based on an 18% annual rate, and production setup costs are $150 per setup. The equipment on which the book is produced has an annual production volume of 25,000 copies. Wilson has 250 working days per year, and the lead time for a production run is 15 days. Use the production lot size model to compute the following values:

Minimum cost production lot size. Round your answer to the nearest whole number. Do not round intermediate values.

Number of production runs per year. Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate values.

Cycle time. Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate values.

Length of a production run. Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate values.

Maximum inventory. Round your answer to the nearest whole number. Do not round intermediate values.

Explanation / Answer

Minimum cost production lot size. Round your answer to the nearest whole number. Do not round intermediate values.

Usage Rate = 7200/250 = 29 units a day

Production (P) = 25000/250 = 100 units a day

Cost production lot size = 2(7200)x150/ 2.61 x 100/(100-29) = 909.71x1.18 = 1073.45

Minimum cost production lot size = 1073.45

Number of production runs per year. Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate values.

7200/1073.45 = 6.7 times per year

Cycle time. Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate values.

1073.45/29 = 37.01 or 37 day

Length of a production run. Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate values.

1073.45/ 100 = 10.73 days

Maximum inventory. Round your answer to the nearest whole number. Do not round intermediate values.

1073.45/100 x (100-29) = 762.14 units

P.S.- please leave a comment if any explanation is needed

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote