Problem tres Enoch Thompson bakery prepares all its cakes between 4a – 6am so th
ID: 390352 • Letter: P
Question
Problem tres
Enoch Thompson bakery prepares all its cakes between 4a – 6am so they will be fresh when customers arrive.
At the end of the day, leftover cakes are always sold, but at a 70% discount off the regular price of $12. The
cost of baking a cake is $5.
(a) Suppose demand is estimated to be normally distributed, with a mean of 20 and a standard deviation of 5.
How many cakes should the company bake each morning?
(5 marks)
(b) Suppose demand is estimated to be uniformly distributed between 16 – 30 cakes. How many cakes should
the company bake each morning?
(4 marks)
(c) Suppose demand is estimated to be the following. How many cakes should the company bake each
morning? What is Enoch’s expected daily profit?
(3 + 4 = 7 marks)
Demand 15 20 30 35 45 Probability .15 .25 .40 .15 .05Explanation / Answer
(a)
Underage cost, Cu = 12-5 = 7
Overage cost, Co = 5 - 12*(1-70%) = 1.4
Critical ratio = Cu/(Cu+Co) = 7/(7+1.4) = 0.833
z = NORNSINV(0.833) = 0.9674
Optimal number of cakes to bake = Mean demand + z*Std dev of demand
= 20 + 0.9674*5
= 25 cakes
(b) For uniformly demand, optimal number of cakes to bake = 16 + 0.9674*(30-16) = 27.7 ~ 28 cakes
(c) Cumulative probability of demand
look for cumulative probability, just greater than critical ratio of 0.8333, in the above table. Corresponding demand level is 35.
Optimal number of cakes to bake, Q = 35 cakes
Expected shortage, L = (45-35)*0.05 = 0.5
Average demand, d = 15*0.15+20*0.25+30*0.4+35*0.15+45*0.05 = 26.75
Expected sales, S = d - L = 26.75 - 0.5 = 26.25
Expected overage, V = Q - S = 35 - 26.25 = 8.75
Expected daily profit = S*Cu - V*Co = 26.25*7 - 8.75*1.4 = $ 171.5
Demand Probability Cumulative Probability 0 15 0.15 0.15 20 0.25 0.4 30 0.4 0.8 35 0.15 0.95 45 0.05 1Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.