Problemo uno Pied Piper purchases integrated chips at $330/chip. The holding cos
ID: 390347 • Letter: P
Question
Problemo uno
Pied Piper purchases integrated chips at $330/chip. The holding cost is assessed at 12% on the dollar,
the ordering cost is $110/order and sales are steady at 425/month. The company’s supplier, AMD decides to
offer price concessions in order to attract larger orders as shown below.
0 – 124 units, cost = $330/chip
125 – 224 units, cost = $300/chip
225 or more, cost = $275/chip
(a) Determine how many chips the company should order each time it places an order and total cost? (8 marks)
(b) How many orders will be placed each year and what is the time (days) between each order? (1+2=3 marks)
Explanation / Answer
Annual Demand (D)= 425 units
Holding cost(h) = 12%
Ordering cost(s)= $110
Quantity
Unit Price
0 to 99
$15
100 to 4999
$14
5000 and over
$13
Q(p=330)= [(2*425*110)/(0.12*330)]^0.5 = 48.59 units = 49 units
Q(p=300)= [(2*425*110)/(0.12*300)]^0.5 = 50.96 units = 51 units
Q(p=275)= [(2*425*110)/(0.12*275)]^0.5 = 53.22 units = 54 units
a) EOQ= 49 units
TC(EOQ= 49) = [(425*110)/49] + [(49/2)*0.12*330] + [330*425] =$142174.28
b) No of orders = D/EOQ = 425/49 =8.67 times = 9 times
Time between orders = Q/D = 49/425 = 0.11*365 = 42.08 days
Quantity
Unit Price
0 to 99
$15
100 to 4999
$14
5000 and over
$13
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.