Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object with a mass of m = 5.3 kg is attached to the free end of a light strin

ID: 3901417 • Letter: A

Question

An object with a mass of m = 5.3 kg is attached to the free end of a light string wrapped around a reel of radius R = 0.255 m and mass of M = 3.00 kg. The reel is a solid disk, free to rotate in a vertical plane about the horizontal axis passing through its center as shown in the figure below. The suspended object is released from rest 5.4 m above the floor.


(a) Determine the tension in the string.


(b) Determine the magnitude of the acceleration of the object.


(c) Determine the speed with which the object hits the floor.

Explanation / Answer

Tension T = mg-ma (m = mass of object)

Torque ? = T*R = (mg - ma)*R = I*? = I*(a/R) --> solve for a

(I = 1/2 mR^2 = 1/2*3*0.255^2 = 0.097 Nm^2)

a = mg/(I/R^2 + m)

a = 5.3*9.81/(0.097/0.255^2 + 5.3)

a = 7.65 m/s^2 = acceleration of the object
-------------
Tension = 5.3*(9.81 - 7.65) = 11.448 N
------------
v = sqrt(2sa) = sqrt(2*5.4*7.65)

v = 9.08 m/s = velocity when hitting the ground

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote