A Porsche 944 Turbo has a rated engine power of 217 h p . 30% of the power is lo
ID: 3900556 • Letter: A
Question
A Porsche 944 Turbo has a rated engine power of 217 hp. 30% of the power is lost in the drive train, and 70% reaches the wheels. The total mass of the car and driver is 1490kg , and two-thirds of the weight is over the drive wheels.
A-What is the maximum acceleration of the Porsche on a concrete surface where
?s=1.00?
B-If the Porsche accelerates at amax what is its speed when it reaches maximum power output?
C-How long does it take the Porsche to reach the maximum power output?
, what is its speed when it reaches maximum power output? max
Explanation / Answer
A Porsche 944 Turbo has a rated engine power of 217hp . 30% of the power is lost in the drive train, and 70% reaches the wheels. The total mass of the car and driver is 1490 kg, and two-thirds of the weight is over the drive wheels.
1 hp = 746 watts
217 hp = 161,882 watts
70% = 113,317.4 watts
Weight = 1490 * 9.8
Friction force = ?s * (weight over drive wheels)
Friction force = 1 * ? * 1490 * 9.8 = 9734.66 N
If the drive wheels exert a force that is greater than 9734.66 N, the tires will spin. So, the maximum force that the wheels can exert = 9734.66 N
Maximum force = mass * maximum acceleration
Maximum acceleration = 9734,66
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.