You try to hit a small box on the floor with a marble of mass m = 0.20 kg which
ID: 3899218 • Letter: Y
Question
You try to hit a small box on the floor with a marble of mass m = 0.20 kg which is fired from a spring gun that is mounted on a table. The table is H = 0.80 m high. The marble strikes the box with a final speed vf = 5.0 m/s. Assume there is no air resistance or friction.
a) Find the work done by the gravitational force (weight of the marble) during the fall.
b) What is the launching speed vl of the marble when it leaves the spring gun?
c) If the spring gun has spring constant k = 60.0 N/m , how far, d, was the spring originally compressed
Explanation / Answer
a.) w=mgh=(.2)*9.8*(.8)=1.568J
b.)1/2*m*vi^2+mgh=1/2*m*vf^2
Vf=3.05 m/s
c.)1/2*k*d^2=1/2*m*Vi^2
d=0.176m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.