Scuba divers are planning a dive to a sunken shipwreck at the bottom of a lake.
ID: 3897229 • Letter: S
Question
Scuba divers are planning a dive to a sunken shipwreck at the bottom of a lake. They use high powered spotlights to locate their dive site. A spotlight shines directly from the edge of their support vessel and illuminates the wreck when it is aimed 60 degrees relative to the vertical. The light sits 3 m above the waterline and the wreck 500 m below the surface.
a) if you ignore the refraction of the light in the water, what is the perceived horizontal distance between the light and the wreck?
b) accounding for refraction, what is the actual horizontal distance between the light and the wreck?
c) given the above answers, in your opinion, is it important to account for refreaction in locating the correct location for this dive? explain your reasoning
SHOW WORK PLEASE
Explanation / Answer
1.
.503*tan(60 deg)
= 871.22 m
b) sin(60deg) = 1.33*sin(theta)
theta = 40.628 deg
distance = 500*tan(40.628 deg)+3tan(60)
=434.175 m
c) Yes, as it can be seen from result that actual and apperent distances differ by a very large value so it important to account for refreaction in locating the correct location
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.