General Physics--No Calculus. Please show ALL work. 1) Find the angular displace
ID: 3897180 • Letter: G
Question
General Physics--No Calculus. Please show ALL work.
1) Find the angular displacement of a wheel that spins for 2.0 minutes at a constant rate of 1.6 rev/s.
2) Find the average angular acceleration of a spinning ball that has an initial angular velocity of 1.6 rad/s and accelerates uniformly to 20.5 rad/s in 5.0 seconds.
3) Find the angular displacement of a wheel that is initially spinning at 5.0 rad/s and accelerates uniformly at 2.0 rad/s2 to a final velocity of 10.0 rad/s.
4) Find the mass of a thin disk (I=mr2) whose radius is 85 cm and accelerates from rest to 1.8 revolutions per second when a force of 3.2 N is applied tangentially to its rim for 5.0s.
5) Find the angular acceleration of a car tire with a radius of .40 m when the car accelerates from 12 m/s to 20 m/s in 4.5s.
Explanation / Answer
1)total angualr disp = velocity x time = 1.6 rev/s x 120s = 192 revoluton
2)accleration = diff in velocity / time = 20.5 - 1.6 / 5 = 3.78 rad/s^2
3)S = ut + .5at^2
a = vf - vi / t
2 = 10 - 5 / t
t = 2.5s
S = 5 x 2.5 + .5 x 2 x 2.5 x 2.5
S = 18.75 rads
4)Torque = I x alpha
alpha = angular acc = change in velociy / time = 1.8 / 5 = 0.36 rev/s^2
torque = force x distabce = 3.2 x .85 = 2.72 Nm
T = mr^2 x alpha
2.72 = m x .85 x .85x .36
m = 10.457 kg
5) linear acc = 20-12/4.5 = 1.78 m/s^2
angular acc = a/r = 1.78 / .40 = 4.44 rad/s^2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.