Two resistors, of R1 = 3.63 ? and R2 = 6.93 ?, are connected in series to a batt
ID: 3896754 • Letter: T
Question
Two resistors, of R1 = 3.63 ? and R2 = 6.93 ?, are connected in series to a battery with an EMF of 24.0 V and negligible internal resistance. Find the current I1 through the first resistor and the potential difference ?V2 between the ends of the second resistor. Two resistors, of R1 = 3.63 ? and R2 = 6.93 ?, are connected in series to a battery with an EMF of 24.0 V and negligible internal resistance. Find the current I1 through the first resistor and the potential difference ?V2 between the ends of the second resistor.Explanation / Answer
i = 24 / (R1 + R2)
i = 24 / (3.63+6.93)
i = 2.2727 A
as , i1 = i2 = i
I1 = 2.273 A
V2 = 2.2727*6.93 = 15.749 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.