Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A coil of wire with 208 circular turns of radius 3.20 c m is in a uniform magnet

ID: 3896219 • Letter: A

Question

A coil of wire with 208 circular turns of radius 3.20cm is in a uniform magnetic field along the axis of the coil. The coil has R = 43.9? . Part A At what rate, in teslas per second, must the magnetic field be changing to induce a current of 0.153A in the coil?   T/s   SubmitMy AnswersGive Up A coil of wire with 208 circular turns of radius 3.20cm is in a uniform magnetic field along the axis of the coil. The coil has R = 43.9? . A coil of wire with 208 circular turns of radius 3.20cm is in a uniform magnetic field along the axis of the coil. The coil has R = 43.9? . A coil of wire with 208 circular turns of radius 3.20cm is in a uniform magnetic field along the axis of the coil. The coil has R = 43.9? . A coil of wire with 208 circular turns of radius 3.20cm is in a uniform magnetic field along the axis of the coil. The coil has R = 43.9? . Part A At what rate, in teslas per second, must the magnetic field be changing to induce a current of 0.153A in the coil?   T/s   SubmitMy AnswersGive Up Part A At what rate, in teslas per second, must the magnetic field be changing to induce a current of 0.153A in the coil?   T/s   SubmitMy AnswersGive Up Part A At what rate, in teslas per second, must the magnetic field be changing to induce a current of 0.153A in the coil?   T/s   SubmitMy AnswersGive Up Part A At what rate, in teslas per second, must the magnetic field be changing to induce a current of 0.153A in the coil?   T/s   SubmitMy AnswersGive Up Part A At what rate, in teslas per second, must the magnetic field be changing to induce a current of 0.153A in the coil?   T/s   SubmitMy AnswersGive Up Part A At what rate, in teslas per second, must the magnetic field be changing to induce a current of 0.153A in the coil?   T/s   SubmitMy AnswersGive Up   T/s     T/s   SubmitMy AnswersGive Up A coil of wire with 208 circular turns of radius 3.20cm is in a uniform magnetic field along the axis of the coil. The coil has R = 43.9? . Part A At what rate, in teslas per second, must the magnetic field be changing to induce a current of 0.153A in the coil?   T/s   SubmitMy AnswersGive Up

Explanation / Answer

current=0.153 amperes.

so voltage=IR

=0.153*43.9

=6.7167 Volts


let the chage be x T/s

so,

x*area=V

or x*208*0.032^2*pi=6.7167

or x=10.03 T/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote