A skier is pulled by a tow rope up a frictionless ski slope that makes an angle
ID: 3896023 • Letter: A
Question
A skier is pulled by a tow rope up a frictionless ski slope that makes an angle of 5.4° with the horizontal. The rope moves parallel to the slope with a constant speed of 1.9 m/s. The force of the rope does 710 J of work on the skier as the skier moves a distance of 6.1 m up the incline. (a) If the rope moved with a constant speed of 2.0 m/s, how much work would the force of the rope do on the skier as the skier moved a distance of 6.1 m up the incline? At what rate is the force of the rope doing work on the skier when the rope moves with a speed of (b) 1.9 m/s and (c) 2.0 m/s?
Explanation / Answer
work = mgh = 710
m*9.81*6.1sin(5.4) = 710
m = 126.07 kg
a)
It is same as before as work done is = mgh which is independert of velocity
b)
F = mgsin(theta) = 126.07*9.81*sin(5.4) = 116.4 N
rate of doing work = Power = F.V = 116.4*1.9 = 221.14 Watts
c)
116.4 * 2 = 232.8 Watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.