Two plastic beads, Bead C and D, are spaced 10-mm apart, measured between their
ID: 3895575 • Letter: T
Question
Two plastic beads, Bead C and D, are spaced 10-mm apart, measured between their centers. Each has a diameter of 2.0-mm. Bead C had a mass of 1.0-g and is charged to 2.0 nC. Bead D has a mass of 2.0 g and is charged to -1.0 nC. If the beads are real send from rest what will be the final speeds of each of them before impact? Draw a before-and-after pictorial representation, identifying all important symbols. (Hint: energy is not the only quantity conserved)
Also draw a before and after pictorial representaition identifying all important symbols.
Explanation / Answer
the electric force between the beads is
F = k x (q1q2/r^2)
where k = (1/4pi x e_o) = 9 x 10^9 Nm^2/C^2,q1 = 2.0 nC = 2.0 x 10^-9 C,q2 = -1.0 nC = -1.0 x 10^-9 C and r = 10 mm = 10 x 10^-3 m
let v1 and v2 be the speeds of the beads before impact
we know that
(1/2)m1 x v1^2 = U
and (1/2)m2 x v2^2 = U
or v1 = (2U/m1)^1/2
and v2 = (2U/m2)^1/2
where U = F x r
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.