Two objects with masses of 3.10 kg and 5.40 kg are connected by a light string t
ID: 3894552 • Letter: T
Question
Two objects with masses of 3.10 kg and 5.40 kg are connected by a light string that passes over a frictionless pulley, as in the figure below. (a) Determine the tension in the string. (Enter the magnitude only.) N (b) Determine the acceleration of each object. (Enter the magnitude only.) Incorrect: Your answer is incorrect. Your response differs from the correct answer by more than 100%. m/s2 (c) Determine the distance each object will move in the first second of motion if both objects start from rest. m
Explanation / Answer
acceleration = m1-m2)*g/(m1+m2)
acceleration = (5.4-3.1)*9.8/5.4+3.1 = 2.6517 m/s^2
m1g - T = m1*a
T = m1(g-a) = 5.4*(9.8-2.6517) = 38.6 N
tension = 38.6 N
acceleration = 2.6517 m/s^2
s = ut+1/2at^2
s = 0.5*2.6517*1^2 = 1.326 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.