A girl of mass m 1 =60 m_1 = 60 kilograms springs from a trampoline with an init
ID: 3894101 • Letter: A
Question
A girl of mass m 1 =60 m_1 = 60 kilograms springs from a trampoline with an initial upward velocity of v i =8.0 v_i = 8.0 meters per second. At height h=2.0 h = 2.0 meters above the trampoline, the girl grabs a box of mass m 2 =15 m_2 = 15 kilograms.What is the speed vbefore of the girl immediately before she grabs the box?What is the speed v_after of the girl immediately after she grabs the box? What is the maximum height h max h_max that the girl (with box) reaches? What is height max with respect to the top of the trampoline?
Explanation / Answer
It seems reasonable to assume that the box is stationary at the "time of grabbing".
a) the speed of the girl 2.0m above the trampoline is most easily found using a kinematic relationship.
v
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.