10 Problem 4S-21 A manager must decide between two machines. The manager will ta
ID: 389406 • Letter: 1
Question
10 Problem 4S-21 A manager must decide between two machines. The manager will take into account each machine's operating costs and initial costs, and its breakdown and repair times Machine A has a projected average operating time of 150 hours and a projected average repair time of 6 hours. Projected times for machine B are an average operating time of 50 hours and a repair time of 5 hours. What are the projected availabilities of each machine? (Round your answers to 3 decimal places.) 25 ints Availability Machine A Machine B 8Explanation / Answer
Projected Availability = Average operating time / ( Average operating time + Repair time)
Projected Availability of Machine A
= 150 / (150 + 6)
= 0.961
Hence the projected Availability of Machine A is 0.961
Projected Availability of machine B
= 50 / (50 + 5)
= 0.909
Hence the projected Availability of Machine B is 0.909
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.