Suppose a supernova explosion throws off 5 solar masses of material at an initia
ID: 3893836 • Letter: S
Question
Suppose a supernova explosion throws off 5 solar masses of material at an initial velocity of 10,000 km/s.
(a) Calculate the initial kinetic energy of the shell and the sum of the magnitudes of the momenta of all the pieces in the shell.
(b) Suppose the shell slows down by conservation of momentum in sweeping up interstellar material. How much mass will be swept up before the shell slows to 100 km/s?
(c) If the average density of interstellar material is 1 H atom/cm3, what is the radius of the shell when it slows down to 100 km/s in parsecs?
Explanation / Answer
a). initial Ke= *(1/2*m*v^2)
here mass = 5*1.989*10^30 Kg
so KE= 2.5*1.989*10^30*(10^7)^2
= 4.9725*10^44 J
sum of momentum=0
b).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.