Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An advertisement shows a 1239 kg car slowly pulling at constant speed a large pa

ID: 3893796 • Letter: A

Question

An advertisement shows a 1239 kg car slowly pulling at constant speed a large passenger airplane to demonstrate the power of its newly-designed 93.7-hp (horsepower) engine. During the pull, the car passed two landmarks spaced 25.0 meters apart in 14.3 seconds. The passenger plane being towed is a Boeing 707, with a total weight of 62.5 tons. Calculate the force that opposes the motion. Assume that the efficiency of the car is such that 23.1% of the engine power is available to propel the car forward.

Explanation / Answer

Power coming from engine to propel the car = 93.7*0.231 hp = 93.7*0.231*745.69 W

Work done by engine = time * power

= 14.3* 93.7*0.231*745.69 J

Let opposing force be F.

Work needed to be done against F while moving distance of 25 meters = F* 25, this much work will be done by engine.

F*25 = Work done by engine

F*25 = 14.3* 93.7*0.231*745.69

F = 14.3* 93.7*0.231*745.69 /25 = 9232.22 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote