Need Explanations, Prefer pictures of notes for problem solving Q16 A 400 kg car
ID: 3893654 • Letter: N
Question
Need Explanations,
Prefer pictures of notes for problem solving
Q16 A 400 kg car moving at 10 m/s comes to a stop in 10 seconds under the action of a
constant force. What is the value of the force?
A. There is no force acting on the car since it is slowing down, not speeding up
B. 4000 N
C. 400 N
D. 2000 N
E. 10 N
Q17 Two sumo wrestlers of mass 180 kg and 150 kg charge at each other with a speed of 3
m/s to the right and 4 m/s to the left respectively. Which of the wrestlers feel a greater
force on impact?
A. Wrestler with mass 180 kg, and speed 3 m/s
B. Wrestler with mass 150 kg, and speed 4 m/s
C. Equal forces
D. Depends on whether they collide elastically or inelastically
Q18 Let
Explanation / Answer
16]
acceleration =V/T=10/10=1 m/s/s
thus Force =Ma=400*1 =400 N
17]
using newton 3rd law
C. Equal forces
18]
as motion is inelastic thus energy is not conserved
B. Use momentum conservation
19]
C. The kinetic energy transferred to the passenger
20]
S=0.5*a*t^2
=0.5*10*3*3
45m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.