A) Suppose a lean work center is being operated with a container size of 40 unit
ID: 387726 • Letter: A
Question
A) Suppose a lean work center is being operated with a container size of 40 units and a demand rate of 200 units per hour. Also, assume it takes 2 hours for a container to circulate. 1. How many containers are required to operate this system? 2. What is the maximum inventory that can accumulate? 3. How many Kanban cards are needed? B)For a particular operation, the setup time is 5 minutes and the run time is 40 minutes to produce a standard lot of 80 parts. It takes four additional hours to circulate a container of parts after production is completed. The demand rate is 16,000 parts perExplanation / Answer
A.
1. No. Of containers needed = D*T / C
Where d is demand, t is time and c is container size.
N = 200 * 2 / 40 = 10 containers.
2. Maximum inventory = container size * number of containers
= 40*10 = 400 units
3. Each container will have 2 card, one production card and one withdrawal card
Total = 10 * 2 = 20 kanban cards.
As per Chegg's guideline,, I am submitting the first full part.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.