Text Book is Engineering Mechanics (14th Edition) Question: write a MATLAB code
ID: 3861120 • Letter: T
Question
Text Book is Engineering Mechanics (14th Edition)
Question: write a MATLAB code that solves example 13.1(modified). When the program runs it must guess the value of the angle. This is the angle required to have the crate reach a velocity of 15.6 m/s in 3 s. In my example, I assumed that the force P was unknown and I found P for the crate to reach a velocity of 15.6 m/s in 3 s.
Your Problem Statement: The 50-kg crate shown in Fig. 13-6a rests on a horizontal surface for which the coefficient of kinetic friction is 0.3 k . If the crate is subjected to a towing force P of 400-N at an angle (unknown) with the horizontal as shown and reaches 15.6 m/s in 3 s, what is the angle of P?
Helper: Example 13.1 (modified) clear all clc % Data m=50; g=9.81; theta-30; t-3; v0-0 % guess P for i-1:1:500 % Calculate velocity Nc=m * g-P*sind (the ta) ; a (P*cosd (theta) -muK*Nc) /m; v=v0+a*t; % Check answer and stop when if v>=15.6 answer is correct break; end endExplanation / Answer
code:
%Data
m=50;
g=9.81;
muK=0.3;
p=400;
t=3;
v0=0;
%guess P
for i=1:1:500
theta=i
%calculate velocity
Nc=m*g-p*sind(theta);
a=(p*cosd(theta)-muK*Nc)/m;
v=v0+a*t
%check answer and stop when answer is correct
if v>=15.6
theta
break;
end
end
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.