A product requires four steps A > B > C > D. One worker is assigned to each step
ID: 385292 • Letter: A
Question
A product requires four steps A > B > C > D. One worker is assigned to each step and activity time for these steps are 9 minutes, 15 min, 18 mins, and 10 min respectively. Each worker works for 450 mins/day. Assume steady state.
QUESTION 8
A product requires four steps, A, B, C and D. Two alternative paths exist for steps B and C, thus in the figure below B1 and B2 refer to two possibilities to complete step B, and C1 and C2 refer to two possibilities to complete step C. The total number of operators in the process is 6, one at each step. Each worker works for 450 minutes/day. The table also shows the activity time required by a unit to finish the entire step by one worker.
What is the capacity of the process in units/hour?
Less than 4 units/hour
Between 4.01 and 6 units/hour
Between 6.01 and 7 units/hour
More than 7.01 units/hour
QUESTION 9
Which of the following is correct about the labor utilization at 5 units/hour production?
It is <10%
It is between 20%-50%
It is between 50%-80%
It is between 80%-100%
QUESTION 10
Suppose process improvement at steps B1 (but not B2) reduces the activity time from 20 minutes to 15 minutes. Which of the following is true?
The capacity will not change since path B-C is still a bottleneck
The process capacity will decrease by 25% since the time at the bottleneck step has been reduced by 25%.
The cycle time will decrease
A.Less than 4 units/hour
B.Between 4.01 and 6 units/hour
C.Between 6.01 and 7 units/hour
D.More than 7.01 units/hour
Explanation / Answer
QUESTION 8
A product requires four steps, A, B, C and D. Two alternative paths exist for steps B and C, thus in the figure below B1 and B2 refer to two possibilities to complete step B, and C1 and C2 refer to two possibilities to complete step C. The total number of operators in the process is 6, one at each step. Each worker works for 450 minutes/day. The table also shows the activity time required by a unit to finish the entire step by one worker.
What is the capacity of the process in units/hour?
A. Less than 4 units/hour
B. Between 4.01 and 6 units/hour
C. Between 6.01 and 7 units/hour
D. More than 7.01 units/hour
Explanation
Capacity of step A
= number of products it can process through in unit time
=number of products/unit time in minutes
= 1/9 =0.11 product per minute = 6.67 units/ hour
Capacity of step B
Let B be a workstation with 2 processing units.
If one unit needs 15 minutes to process a product unit, the capacity of this station is 1/15 per minute.
If there are units b1 and b2 on the same station, the capacity increases to 2/15 per minute = 0.13 product per minute =8 units/ hour
Capacity of step C
C has two processing units.
Capacity of c = 2/18 = 0.11 per minute =6.67 units/ hour
Capacity of step D
=1/10
=0.10 product per minute
=0.10 *60
= 6 products per hour
The step D has the lowest capacity and is the bottleneck. The capacity of the bottleneck is the capacity of the system. hence capacity of system = 6 units/ hour
Hence the system can process a maximum of 6 units per hour. Capacity of system =between 4.01 and 6 units/hour
QUESTION 9
Which of the following is correct about the labor utilization at 5 units/hour production?
A. It is <10%
B. It is between 20%-50%
C. It is between 50%-80%
D. It is between 80%-100%
Explanation
Given,
Flow rate = 5 units/hour
capacity of system (from previous question)= 6 units/ hour
Utilization for non-setup resource = Flow rate / Capacity
= 5/6 = 0.83 =83%
It is between 80%-100%
QUESTION 10
Suppose process improvement at steps B1 (but not B2) reduces the activity time from 20 minutes to 15 minutes. Which of the following is true?
A. The capacity will not change since path B-C is still a bottleneck
B. The processing capacity will decrease by 25% since the time at the bottleneck step has been reduced by 25%.
C. The cycle time will decrease
Explanation
The capacity of a system is determined by bottleneck capacity which is step D here. Hence improvements in step B will not change process capacity
Cycle time of the system -Time between the outputs of two successive units
cycle time = 1/Throughput rate
Throughput rate /flow rate = (Units Produced or Tasks completed)/ Time = 6 units per hour
cycle time = 1/Throughput rate. =1/6 hours = 10 minutes
The flow rate is determined by the capacity of the system which in turn is determined by the bottleneck, Here cycle time is determined by which is the bottleneck, step D. Process improvements at step B do not change the cycle time of the system
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.