The salon is considering hiring another person to blow hair. The person would co
ID: 384468 • Letter: T
Question
The salon is considering hiring another person to blow hair. The person would cost the salon an additional $18,000 / year in salary and benefits. If there is high demand, they anticipate making an additional $25,000 in net revenue. If there is low demand, they could lose $10,000 off of last year’s total net revenues. Because the city of Denver is growing, Mr K Joe thinks that there will be a 70% chance of “a lot of customers” and a 30% chance of “fewer customers”. Assume if Mr K doesn’t expand he will have the same revenue as last year.
Question
1) Calculate NPV?
2) Based on the NPV, would you recommend hiring a person?
Yes or No and why?
Explanation / Answer
1-Cash inflow due to hiring of the person=$25,000*0.7-$10,000*0.3 (There is 70% chance of earning $25,000 and 30% chance of loosing $10,000)= 14,500
NPV=-18,000+14500=-3500
2- NPV is negative so the person should not be hired.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.