Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Outside of a magnet, magnetic field lines starts from North pole South pole Posi

ID: 3843188 • Letter: O

Question


Outside of a magnet, magnetic field lines starts from North pole South pole Positive pole Faraday's law is related to Electromagnetic induction Electrical force Magnetic force A water wave has a period of 0.2 seconds, it has a frequency of 2 Hz 20 Hz 5 Hz The magnetic flux going through a circuit decreased by 120 Henry in a time of 0.2 second. The force induced in the circuit is 24 V 0.24 V 600 V A sound wave has a frequency 110 Hz and wave speed 330 m/s. It's wavelength is 3 m 0.33 m 330 m Which of the following is NOT electromagnetic wave? Microwave Infrared light Sound wave. Diamond has an index of refraction of 2.5, what's the speed of light in diamond? 120,000 km/s 300,000 km/s 200,000 km/s A laser beam enters water from air with an incident angle 50 degree. What is the possible 60 degree 35 degree 50 degree A laser beam reaches a mirror surface with an incident angle 50 degree. What's the 60 degree 35 degree 50 degree An ideal gas system expands and changes its volume from 0.6 m^3 to 2.4 m^3. Pa, how much work is done by gas? 1800 J. 5400 J. 7200 J.

Explanation / Answer

11. outside of a magnet,magnetic field start from?
ANS: North pole.
Explanation: outside of magnet field passes from north to south.

12.Faraday's law is related to
Ans: Electromagnetic induction.

13.The water wave has a period of 0.32 seconds. It has a frequency of
Ans: c.5Hz.
Solution: period = 1/frequency.
          frequency = 1/period.
          frequency = 1/0.2
          frequency = 5 Hz.
14.The magnetic flux going through a circuit decreased by 120 henry in a time of 0.2 second. The force inducted in the circuit is:
Ans: c.600v
Solution: e = - / t
          e = -(A-(A-120))/0.2
            = 120/0.2
            = 600
15.A sound wave has a frequency 110 Hz and wave speed 330 m/s. It's wave length?
Ans: a.3 m
Wavelength = v/f = 330/110 = 3m.

16 Which of the following is not eloectromagnetic wave?
Ans: c.Sound wave.

17. Diamond has an index of refraction of 2.5, what is the speed of light in diamond?
Ans: a.120000 km/s
solution: n=c/v,
         2.5=c/v
           v=c/2.5
We know that c3x108 m/sec s
           v=1.20x108 m/sec
           v=120000 km/s

18.Ans: 35 deggrees.

19. Ans: 60 degrees.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote