A continuous electric current of 2,000 amps is to be transmitted from a generato
ID: 382710 • Letter: A
Question
A continuous electric current of 2,000 amps is to be transmitted from a generator to a transformer located 360 feet away. A copper conductor can be installed for $4.6 per pound, will have an estimated life of 26 years, and can be salvaged for $0.9 per pound. Power loss from the conductor will be inversely proportional to the cross-sectional area of the conductor. The power loss in one hour may be expressed as 6.306/A kilowatt, where A is the cross-sectional area of the conductor in square inches. The cost of energy is $0.0817 per kilowatt-hour, the interest rate is 12.6%, and the density of copper is 555 pounds per cubic foot. Calculate the optimum cross-sectional area of the conductor. You should assume the conductor operates 24 hours a day, 365 days per year
Explanation / Answer
Power loss per year = 6.306 x24x365 /A Kw = 55240 / A
Cost of power loss per year= 0.0817 x 55240 /A = $4513/A
Volume of the power cable = A x L where A is the area of cross section in in2 and L is the length in foot.
Volume = 360 / 144 A ft3
Weight of power cable = 360 /144 A x 555 = 199800 /144A pounds
Cost of laying power cable = 199800X4.6 A = $919080/144A
Value of $1 after 26 years at 12.6% interest rate =( 1.126)26 = 13.59
Cost of laying cable after 26 yrs Including salvage value = 13.59x919080A - 0.9x199800 A
= 199800/144 A ( 13.59x4.6 - 0.9) =12310477 /144A
Cost of power saved = 4513/A ( 1+ 1.126+(1.126)2+(1.126)3+...+( 1.126)26)
= 4513 [ ( 1-(1.126)26] / A ( 1-1.126)
= 4513 ( 1-13.59) / -0.126 A = 12.6 x4513 / 0.126A = 451300 /A
For optimum cross section of wire, cost of power saved should be equal to the cost of power cable
451300 / A = 85490A
A2 = 5,27 gives A = 2.29 ft2 or 2.29 x144 in2 = 330 in2
0
0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.