Mouse Parts produces mouse ears, white gloves and other parts that are incorpora
ID: 381405 • Letter: M
Question
Mouse Parts produces mouse ears, white gloves and other parts that are incorporated into the production of Mickey Mouse souvenirs. One of the components used in production has an annual demand of 280 units, and this is constant throughout the year. Carrying cost is estimated to be $1.25 per unit per year, and ordering cost is $28 per order.
A. To minimize cost, how many units should be ordered each time an order is placed?
B. How many orders per year are needed with the optimal policy?
C. What is the average inventory if costs are minimized?
Suppose that the ordering cost is not $28, and Mouse Parts is ordering 150 units each time an order is placed. For this ordering policy to be optimal, what would the ordering cost have to be?
Explanation / Answer
Annual demand (D) = 280 units
Ordering cost (S) = $28
Carrying cost (H) = $1.28
A) Economic order quantity(Q*) = sqrt of (2DS /H)
= sqrt of [(2 x 280 x 28) / 1.28]
= sqrt of 12250
= 110.68 or rounded to 111 units
So to minimize the cost 111 units should be ordered.
B) Number of orders per year = D /Q* = 280/111 = 2.52
C) Average inventory = Q*/2 = 111/2 = 55.5 units
If this Ordering policy is to be optimal, then the Economic order quantity (Q) = 150 units
Q = sqrt of (2DS / H)
=> 150 = sqrt of [(2 x 280 x S) /1.28]
=> 150 = sqrt of [(560xS)/1.28]
=> 150 = (sqrt of 560 x sqrt of S) / sqrt of 1.28
=> 150 = (23.66 x sqrt of S) / 1.12
=> sqrt of S = (150 x 1.12)/23.66
=> sqrt of S = 7.10
=> S = square of 7.10
=> S = 50.41
So the ordering cost have to be $50.41
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.