Sixty percent of the workload on a certain computer system corresponds to the ex
ID: 3813720 • Letter: S
Question
Sixty percent of the workload on a certain computer system corresponds to the execution of code not related to I/O. The remaining 40% is due to I/O operations. The total time required to complete the workload is 480 seconds. This total time is to be reduced by 160 seconds by either improving CPU speed or by improving I/O.
a) How much faster would the CPU have to be to reduce the total time by 160 seconds? That is, if the CPU is N times as fast, what is the factor N?
b) How much faster would the I/O have to be to reduce the total time by 160 seconds? That is, if the I/O is N times as fast, what is the factor N?
Explanation / Answer
Given
Total Work Load = 480 seconds
Execution of the code is done by CPU
So, CPU time = 60% of Workload = 0.6*480 = 288 seconds
I/O time = 480-288 = 192seconds
Now, Workload is reduced to 160seconds
a. Considering speed of CPU N it has to run 3N times fast to reduce the total time by 160 seconds
CPU time becomes 96 seconds when the total workload time is 160 seconds
As both Time and speed are inversely proportional, considering speed as N
288 -------- N
96 -------- x
calculating 288*N/96 = 3N
b. Similarly I/O time is 3N times faster.
192 ---------- N
64 ---------- x
calculating 192*N/64 = 3N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.