A manager is going to purchase new processing equipment and must decide on the n
ID: 379907 • Letter: A
Question
A manager is going to purchase new processing equipment and must decide on the number of spare parts to order with the new equipment. The spares cost $174 each, and any unused spares will have an expected salvage value of $44 each. The probability of usage can be described by this distribution:
If a part fails and a spare is not available, 2 days will be needed to obtain a replacement and install it. The cost for idle equipment is $590 per day. What quantity of spares should be ordered?
a. Use the ratio method. (Round your answer to 2 decimal places.)
Service level is ( ), so we need to order ( ) Spares.
b. Use the tabular method.
Explanation / Answer
Cu = Cost of understocking = cost of idle equipment = $590 x 2 = $1180
Co = Cost of overstocking = Purchase cost - Salvage value = $174 - $44 = $130
(a)
Critical Ratio = Cu / (Co+Cu) = 1180/(1180+130) = 0.9008
Sevice level is thus 90.08%.
Since Q=3 crosses the service level, the optimal order quantity is 3
(b)
Cost table
Minimum expected cost happens to b at Q=3 which is the optimal order quantity.
Number 0 1 2 3 Probability .10 .50 .25 .15 Cumulative Probability .10 .60 .85 1.00Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.