22. Tax Preparers, Inc. works 250 days per year. The com- pany uses adding machi
ID: 379576 • Letter: 2
Question
22. Tax Preparers, Inc. works 250 days per year. The com- pany uses adding machine tape at a rate of eight rolls per day. Usage is believed to be normally distributed with a standard deviation of three rolls during lead time. The cost of ordering the tape is $10, and holding costs are $0.30 per roll per year. Lead time is two days. (a) Calculate the economic order quantity. (b) What reorder point will provide an order-cycle (c) How much safety stock must the company hold to (d) What reorder point is needed to provide an order- (e) How much safety stock must the company hold to service level of 97 percent? have a 97 percent order-cycle service level? cycle service level of 99 percent? have a 99 percent order-cycle service level?Explanation / Answer
Daily demand, d = 8
Annual demand, A = 8*250 = 2000
Holding cost, h = 0.3 per unit per year
Ordering cost, k = 10
a) Economic order quantity, Q = SQRT(2*A*k/h)
= SQRT(2*2000*10/0.3)
= 365
b) For 97 percent service level, z-statistic = NORMSINV(.97) = 1.88
Lead time L = 2 days
Std dev of lead time demand, s = 3
Reorder point = dL + z*s = 8*2+1.88*3 = 21.64
c) Safety stock for 97 percent service level = z*s = 1.88*3 = 5.64
d) z-stat for 99 percent sl = NORMSINV(.99) = 2.33
Reorder point = 8*2+2.33*3 = 23
e) Safety stock for 99 percent sl = 2.33*3 = 7
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.