3. A pharmaceutic al company conducted a study to evaluate the effectiveness of
ID: 378633 • Letter: 3
Question
3. A pharmaceutic al company conducted a study to evaluate the effectiveness of a cancer treatment medicine. 400 patients were treated with the actual medicine. Another 600 patients received a placebo. 200 patients that received the treatment saw their tumors shrink.85 patients that receiv the placebo saw their tumors shrink. ed a. What is the probability that a tumor shrank? b. What is the probability that a tumor shrank, given a patient received the medicine? c. What is the probability that a tumor shrank, given a patient received the placebo?Explanation / Answer
3-a- Here event is number of people whose tumor shrank=200+85=285 and possible outcome=400+600=1000
Probability= 285/1000=0.285
b- Event= 200 and possible outcome=400, Probability= 200/400=0.50
c-Event=85 and possible outcome=600, Probability=85/600=0.1417
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.