Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Astro Industries of Minneapolis, Minnesota, makes weekly shipments to 3030 custo

ID: 377583 • Letter: A

Question

Astro Industries of Minneapolis, Minnesota, makes weekly shipments to

3030

customers in the Dallas area. Each customer's order weighs, on average,

1 comma 5001,500

pounds. A direct truck shipment from Minneapolis to Dallas costs

$2 comma 0002,000.

The maximum load per truck is

20 comma 00020,000

pounds.

a.

The

total cost for Astro to make direct, single-order shipments to all of its customers is

$nothing

per week. (Enter your response as a whole number.)

The average truck utilization level for the single-order shipment option is

nothing %.

(Enter your response rounded to one decimal place.)

b. Suppose a Dallas-based warehousing firm has agreed to run a break-bulk warehousing operation for Astro at a cost of

$8585

per hundred-weight. Local deliveries to each customer would tack on another

$250250

per customer per week.

The total cost of the break-bulk warehousing option is

$nothing

per week. (Enter your response as a whole number.)

By going with a break-bulk solution, Astro could save

$nothing

per week. (Enter your response as a whole number.)

c. The warehousing cost would need to be greater than or equal to

$nothing

per hundred-weight for the break-bulk option to be no more attractive than direct shipments. (Enter your response rounded to the nearest whole number.)

Explanation / Answer

a) No. of customers = 30; Cost of direct shipment from Minneapolis to Dallas = $2000

Each customer's order weight = 1500; Truck capacity= 20000

Making direct shipments to each of its customers will cost 30*2000= $60000.

This means only 1500 of entire 20000 truck capacity is used in each order implying truck utilization level =1500/20000 = 0.075 =7.5%.

b) Break bulk warehousing cost = $85 per hundred pounds

Local deliveries cost = $250 per customer per week

Total cost of delivery = Break bulk Warehousing + delivery

= (85*1500/100+250)*30 = $45750

Savings = 60000-45750 = $14250

c) Point at which direct shipments become more attractive than break bulk will be given by

(x*1500/100+250)*30 > = 60000; x = $116.67

Therefore, break-bulk warehousing to become unattractive, the break- bulk warehousing rate per hundred weight should be greater than $116.67

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote