15) Leonard Presby, Inc., has an annual demand rate of 2000 units per year but c
ID: 375304 • Letter: 1
Question
15) Leonard Presby, Inc., has an annual demand rate of 2000 units per year but can produce at an average production rate of 3000 units per year. Setup cost is $30; holding costs are $4 per unit per year. What is the optimal number of units per production run (to the nearest whole number)? A) 174 B) 300 C) 320 D) 380 E) None of the above are within 1 unit of the correct answer 15) Leonard Presby, Inc., has an annual demand rate of 2000 units per year but can produce at an average production rate of 3000 units per year. Setup cost is $30; holding costs are $4 per unit per year. What is the optimal number of units per production run (to the nearest whole number)?Explanation / Answer
B) 300
Production Order Quantity= ((2*Annual Demand*Cost per order)/Holding cost(1- demand/ production rate)1/2
Annual Demand = 2000
Production capacity = 3000
Cost per order or setup cost= 30$
Holding cost = 4$ per unit
= (2*2000*30/4(1-2000/3000))1/2
Production order quantity = 300 units
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.