Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A local bank has determined that the daily balances of the checking accounts of

ID: 375215 • Letter: A

Question

A local bank has determined that the daily balances of the checking accounts of its customers are normally distributed with an average of $280 and a standard deviation of $20.

a.

What percentage of its customers has daily balances of more than $275?

b.

What percentage of its customers has daily balances less than $243?

c.

What percentage of its customers' balances is between $241 and $301.60?

It's important that you show, with your narrative, how you arrived at your answers for this forum. Please be sure to do that by mentioning the source of your information and citing it. We are not merely looking for answers a, b, and c. You must explain the process through strong narrative.

Be sure to make a substantive original post, backing your work with credible sources.

a.

What percentage of its customers has daily balances of more than $275?

b.

What percentage of its customers has daily balances less than $243?

c.

What percentage of its customers' balances is between $241 and $301.60?

Explanation / Answer

A.

Mean = $280

Standard deviation (SD) = $20

For customers has daily balances of more than $275

Z = (mean - 275)/SD = (280-275)/20 = .25

At this value of Z = .25, area covered = .5987                       (as per the normal distribution table)

Hence, 59.87% people have daily balance of more than 275.

--------------------------------

B.

Mean = $280

Standard deviation (SD) = $20

For customers has daily balances less than $243

Z = (mean - 275)/SD = (280-243)/20 = 1.85

At this value of Z = 1.85, area covered = .9678 (as per the normal distribution table)

Hence, % of people with daily balance of less than $243 = 1-.9678 = .0322

So, 3.22% people have daily balance of less than the $243.

-----------------------

C.

Mean = $280

Standard deviation (SD) = $20

For the case of percentage of its customers' balances is between $241 and $301.60

In Step 1, will be to know the people between $ 241 and 280,

Z = (280-241)/20 = 1.95

At the value of Z = 1.95, Area covered = .9744

Then,

Z = (280-301.6)/20 = -1.08

At Z = -1.08, the area covered = .1401

In step 2,

The % of people between $241 and $301.60 = .9744 - .1401 = .8343

So, the % of people with daily balance between $241 and $301.6 is 83.43%.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote