The McDonald’s fast-food restaurant on campus sells an average of 7,200 quarter-
ID: 374847 • Letter: T
Question
The McDonald’s fast-food restaurant on campus sells an average of 7,200 quarter-pound hamburgers each week. Hamburger patties are resupplied twice a week, and on average the store has 795 pounds of hamburger in stock. Assume that the hamburger patties cost $4 a pound and there are 52 weeks in a year.
a. What is the inventory turnover for the hamburger patties? (Round your answer to 2 decimal places.)
Inventory turnover .......... per year
b. On average, how many days of supply are on hand? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Average days of supply ???
Explanation / Answer
Answer to question a :
Weekly sales of MCdonald’s restaurant = 7200 quarter pound Hamburger
Number of supplies in a week = 2
Hence order quantity = 7200 / 2 = 3600
Therefore, average running inventory ( which reduces steadily from 3600 to 0 and gets replenished again) = 3600 / 2 = 1800
Safety stock of Hamburger = 795 Pounds
Hence , total inventory = Running stock + safety stock = 1800 + 795 = 2595
Annual demand for Hamburger patties = 7200 / week x 52 weeks = 374400 patties
Hence,
Inventory Turnover of Hamburger Patties = 374400/ 2595 = 144.28 ( rounded to 2 decimal places )
INVENTORY TURNOVER = 144.28 PER YEAR
Answer to question b :
Number of days supply in hand
= 365 days/ Inventory turnover
= 365/ 144.28
= 2.53 ( rounded to 2 decimal places )
2.53 DAYS OF SUPPLY ARE IN HAND
INVENTORY TURNOVER = 144.28 PER YEAR
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.