Try 1 of 10 Problem 1 of 5 In a packet switched network, a source host transmits
ID: 3747971 • Letter: T
Question
Try 1 of 10 Problem 1 of 5 In a packet switched network, a source host transmits packets of 500 bytes each, which travels over one link to a router then from the rout 1.8 x 108 m/s. The transmission rate of the first ink and the second link is 100Mbps and 60Mbps respectively. Packet processing on the router consumes 3 microseconds per kilobyte. The length of the first link is 1800 km er over a second link to a destination end system. The propagation speed on both links is and the length of the second link is 1800 km. Assume no other packets exist in the network. Iignore the processing and queueing delay on hosts. If the router buffer size is 64 megabytes (MB), what is the long term packet rate on the router? Provide the answer as a decimal number rounded to the hundredth. The answer must have exactly two digits after the decimal point. Answer: Submit Back to home page Sign outExplanation / Answer
N = 2, as there 2 hops o links present
File size = 500 x 8 bits , as 500 bytes packet size given,
= 40,00
Bandwidth_1 = 100 bps
Bandwidth_2 = 60 bps
Propagation speed = 1.8 x 10^8 meter/sec
Distance_1 = 1800 x1000 meter
Distance_2 = 1800 X 1000 meter
packet rate = N *(Transmission delay + Propagation delay)
// using the formula an d ignoring other delays as per the question
= 2*((file size/banwidth_1 + filesize/bandwidth_2 + Distance_1/propagation speed + Distance_2/propagation speed) sec
= 2*(4000/100 +4000/60 + (1800000 + 1800000)/1.8x10^8 ) sec
= 2*( 40 + 66.66 + 0.01) sec
= 2 x 106.67
= 213.34 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.