Many of a bank\'s customers use its automatic teller machine to transact busines
ID: 371510 • Letter: M
Question
Many of a bank's customers use its automatic teller machine to transact business after normal banking hours. During the early evening hours in the summer months, customers arrive at a certain location at the rate of one every other minute. This can be modeled using a Poisson distribution. Each customer spends an average of 88 seconds completing his or her transactions. Transaction time is exponentially distributed. Determine: a. The average time customers spend at the machine, including waiting in line and completing transactions. b.The probability that a customer will not have to wait upon arriving at the automatic teller machine. c.The average number waiting to use the machine.
Explanation / Answer
This is a single server queuing model with poisson arrival and exponential distribution time.
1) Lambda or Arrival rate = 1 customer every other minute.
Hence 1/ 2 * 60 minutes per hour = 30 customers per hour.
2)Mu or service rate is 90 seconds per customer. An hour has 60*60 or 3600 seconds.
Hence service rate per hour = 3600/90 = 40 customers per hour.
A) Average time customers spend at the machine :
It is computed by the formula of waiting time in the system.
It can be computed by first finding length of customers waiting in the queue:
= Lambda ^2/ (Mu *(Mu - lambda))
= 30*2/(40*(40-30))
=2.25 customers
Next waiting time of customers in queue : Length of customers on queue/ Lambda
=2.25/30 = 0.075 hrs or 4.5 minutes.
Hence waiting time in system = waiting in queue + 1/mu in minutes.
= 4.5 minutes + 1/40 hr * 60 = 6 minutes.
Note : It can also be computed by formula : 1/(Mu - Lambda)
= 1/(40-30) =0.1 hr or 6 minutes.
B)Probability that customer will not have to wait :
= 1 - lambda/ Mu
= 1- 30/40
=0.25 or 25 % probability.
C)Average number waiting to use the machine :
It is the the number of customers waiting in queue to be serviced.
The formula to compute length of customers in queue is :
Lambda ^2/ (Mu *( Mu - lambda))
= 30 ^2/ (40* (40-30))
=2.25 customers are in the line .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.