Teddy Bower is an outdoor clothing and accessories chain that purchases a line o
ID: 370638 • Letter: T
Question
Teddy Bower is an outdoor clothing and accessories chain that purchases a line of parkas at $10 each from its Asian supplier, TeddySports. Unfortunately, at the time of order placement, demand is still uncertain. Teddy Bower forecasts that its demand is normally distributed with mean of 2,100 and standard deviation of 1,200. Teddy Bower sells these parkas at $22 each. Unsold parkas have little salvage value; Teddy bower simply gives them away to a charity. a) (5 pts) What is the probability that the demand of the parka is greater than 1,800 units? b) (5 pts) What is the probability that the demand of the parka is between 1,800 and 2,500 units? c) (5 pts) How many parkas should Teddy Bower buy from TeddySports to maximize expected profit? d) (5 pts) If Teddy Bower wishes to ensure a 98.5 percent in-stock probability, how many parkas should it order? For parts e and f, assume Teddy Bower orders 3,000 parkas. e) (10 pts) Evaluate Teddy Bower’s expected profit. f) (5 pts) Evaluate Teddy Bower’s stockout probability.
Explanation / Answer
a) For 1800 units, z value = (1800 - 2100)/1200 = -0.25
Probability P(Demand <= 1800) = NORMSDIST(-0.25) = 0.401
Probability of demand greater than 1800 units = 1 - 0.401 = 59.9 %
b) For 2500 units, z value = (2500 - 2100)/1200 = 0.333
Probability P(Demand <= 2500) = NORMSDIST(0.333) = 0.630
Probability of demand greater than 1800 units and less than 2500 units = 0.630 - 0.401 = 0.229 or 22.9 %
c) Underage cost, Cu = 22 - 10 = 12
Overage cost, Co = 10
Optimal service level = Cu / (Cu+Co) = 12/(12+10) = 0.5455
z value = NORMSINV(0.5455) = 0.1143
Optimal number of parkas Teddy Bower should buy = 2100 + 1200*0.1143 = 2237 parkas
d) For 98.5% stock-in probability, z value = NORMSINV(0.985) = 2.17
Number of parkas to order = 2100 + 1200*2.17 = 4704
e) For 3000 units, z value = (3000-2100)/1200 = 0.75
For z=0.75, corresponding L(z) = 0.1312 (taken from standard normal table)
Expected lost sales (L) = *L(z) = 1200*0.1312 = 157
Expected Sales , S = µ - L = 2100 - 157 = 1943
Expected unsold inventory, V = Q - S = 3000 - 1943 = 1057
Expected profit = S*Cu - V*Co = 1943*(22-10) - 1057*10 = $ 12,746
f) Stockout probability = NORMSIST(0.75) = 0.7734 or 77.34 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.