Marianna stuffs envelopes for extra income during her spare time. Her initial co
ID: 3701774 • Letter: M
Question
Marianna stuffs envelopes for extra income during her spare time. Her initial cost to obtain the necessary information for the job was $200. Each envelope costs $0.02 and she gets paid $0.04 per envelope stuffed. How many envelopes does she need to stuff to break even?1.) create a cost and revenue table with a scatter plot (excel) Marianna stuffs envelopes for extra income during her spare time. Her initial cost to obtain the necessary information for the job was $200. Each envelope costs $0.02 and she gets paid $0.04 per envelope stuffed. How many envelopes does she need to stuff to break even?
1.) create a cost and revenue table with a scatter plot (excel)
1.) create a cost and revenue table with a scatter plot (excel)
Explanation / Answer
Let x represents the no. of envelopes stuffed
let C is Total cost C = fixed cost + variable cost
= 200 + 0.02x
let R be the revenue R = 0.04x
if revenue equals to cost
C = R
200+0.02x = 0.04x
200 = 0.02x
x = 200/0.02
x = 10000 (no. of envelopes stuffed)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.