A simple telephone system consists of two end offices and a single toll office t
ID: 3684421 • Letter: A
Question
A simple telephone system consists of two end offices and a single toll office to which each end office is connected by a 1-MHzfull-duplex trunk. The average telephone is used to make five calls per 8-hour workday. The mean call duration is 6 min. Ten percent of the calls are long distance (i.e., pass through the toll office).
What is the maximum number of telephones an end office can support? (Assume 4 kHz per circuit)
Please, if you have readings about transmission media and telephone systems, either in the library or on the Internet, for this question, please list them.
Explanation / Answer
Step-1:Given each telephone makes 0.5 calls/hour at 6 minutes each.
i.e, average telephone is used to make five calls per 8-hour workday
8hrs-à5 calls
1hr-à?
Then we get 0.5calls/hour.
Thus, a telephone occupies a circuit for 0.5*6=3min/hr.
Step-2: Given a simple telephone system consists of two end offices and a single toll office to which each end office is connected .
Twenty telephones can share a circuit. Since 10% of the calls are long distance, it takes 200 telephones to occupy a long-distance circuit full time.
20/10%=20/10/100=200telephones.
Step-3: Given the interoffice trunk has 1Mhz= 1,000,000/4000(4Khz) = 250 circuits multiplexed onto it.
Step-4:With 200 telephones per circuit, an end-office can support 200x250 = 50,000 telephones.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.