Exercise 15-5 The standard cost of Product B manufactured by Bramble Company inc
ID: 367668 • Letter: E
Question
Exercise 15-5 The standard cost of Product B manufactured by Bramble Company includes 2.40 units of direct materials at $5.10 per unit. During June, 27,000 units of direct materials are purchased at a cost of $4.85 per unit, and 27,000 units of direct materials are used to produce 11,100 units of Product B Compute the total materials variance and the price and quantity variances Total materials variance Materials price variance Materials quantity variance Compute the total materials variance and the price and quantity variances, assuming the purchase price is $5.15 and the quantity purchased and used is 26,600 units Total materials variance Materials price variance Materials quantity varianceExplanation / Answer
a)
Actutal quantity AQ = 27000
Acutal price per unit material AP = 4.85
Standard price per unit of material = 5.10
Material price variance = AQ*(AP-SP)
= 27000 * (4.85-5.10)
= 6750 Favourable
Standard quantity of material SQ = 11000 * 2.4 = 26400
Material quantity variance = SP * (AQ-SQ)
= 5.1 * (27000-26400)
= 3060 Unfavourable
total material variance = material price variance + material quantity variance
= 6570 F - 3060 U
= 3690 Favourable
b)
AQ = 26600
AP = 5.15
SP = 5.1
Material price variance= 26600 * (5.15-5.1)
= 1330 unfavourable
Material quantity variance= 5.1 * (26600 - 26400)
= 1020 unfavourable
total material varaince = 1330 + 1020 = 2350 Unfavourable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.